Charakterystyka: wydłużamy grupę lub grupy mięśni w rozluźnieniu. (Mam wrażenie, że to często stereotyp o rozciąganiu ekstensywnym).
+ Może być pomocny w odzyskaniu uczucia komfortu przy dolegliwościach bólowych wynikających z przedłużającego się napięcia mięśni. Po treningu siłowym może pomóc wrócić mięśniom do naturalnej długości redukując powstawanie przykurczów i wspomagając przyspieszenie czasu regeneracji. Żeby osiągnąć taki efekt, należy wydłużyć grupę mięśni zachowując intensywność maksymalnie 7/10 i przytrzymać do momentu odpuszczenia napięcia. W razie potrzeby powtórzyć. W gabinetach fizjoterapeutycznych, w zależności od indywidualnie dobranej terapii, może być pożądana większa intensywność.
– Nie wpływa na zmianę wzorca ruchowego. Mięśnie, które mają tendencję do napinania się, prawdopodobnie będą miały tendencję powracać do napięcia/skrócenia długości włókien, więc do uzyskania trwałych efektów prawdopodobnie będą wskazane dodatkowe techniki. Poza rozluźnieniem mięśni, nie sprawdzi się w rozciąganiu ekstensywnym (np. do szpagatów) oraz tam, gdzie będziemy musieli wykorzystać zakres ruchu przeciw grawitacji (w tańcu, gimnastyce, akrobatyce, sztukach powietrznych, w tym pole dance, itp.). Może zwiększać niestabilność stawów i być dosyć wysoko kontuzyjny, dlatego w rozciąganiu ekstensywnym powinien stanowić nie więcej niż 10% treningu, głównie w celu rozluźnienia spiętych grup mięśniowych.